top
logo

Sosyal Medya Hesaplarımız


BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
AĞUSTOS AYINDA AÇILAN UMEM MESLEK EDİNDİRME KURSLARIYLA 1.500 KİŞİ MESLEK EDİNECEK VE İŞ SAHİBİ OLACAK 28.09.2015 / ANKARA

 

UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Ağustos 2015’te açılan 107 kurs vasıtasıyla yaklaşık 1.500 kişi meslek edinecek ve kurslar sonunda başarılı olanlar işe yerleştirilecek.​

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle yerelde oda ve borsaların desteğiyle sürdürülen UMEM Beceri’10 projesi ile Ağustos ayında 1.500 kişi altın bilezik sahibi olacak.

Ağustos’ta en fazla kurs açan iller 16 kurs ile Bursa ve 15 kurs ile Şanlıurfa. Bu illeri Çorum ve Adana izledi. Bingöl’de “Makineci (Dikiş)”, Kilis’te “Mobilya Ustası, Ahşap” , Iğdır’da “Çay Paketleme Makinesi Operatörü”, “Kaynakçı (Oksijen Ve Elektrik)” ve “Salça Ve İştah Açıcı Maddeler Hazırlama İşçisi” kursları olmak üzere farklı alanlarda kurslar açıldı.

 

 
ANTALYA TSO BAŞKANI ÇETİN, UMEM KURSİYERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ.10.09.2015/ANTALYA

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO 34’üncü Grup (Motorlu taşıt parça ve aksesuarları, bakım ve onarımı) Meslek Komitesi’nin talebiyle başlatılan ve yoğun ilgi gören ‘Oto Yedek Parça Satış Elemanı’ kursunda eğitim gören kursiyerlerle bir araya gelerek kurs hakkında bilgi aldı.​

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi’nin bir istihdam projesi olduğunu hatırlatan Başkan Çetin, ATSO 34’üncü Grup Meslek Komitesi’nin talebiyle başlatılan ‘Oto Yedek Parça Satış Elemanı’ kursunda teorik eğitimlerin 8 Eylül’de sona ereceğini söyledi.

Başkan Davut Çetin, teorik eğitimden sonra kursiyerlerin eleman talebinde bulunan firmalarda yaklaşık 1,5 ay staj yapacaklarını ve staj sonrasında da  ATSO üyesi olan firmalarda istihdam edileceklerini belirtti.

Meslek öğretirken ücret de ödeniyor

Başkan Davut Çetin, Beceri’10 Projesi’yle meslek ve iş sahibi olmayan gençlerin sektörler tarafından talep edilen alanlarda mesleki bilgi ile donatıldığını belirterek “Meslek kursları teorik ve işbaşı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Yetiştirilmek üzere kurslara katılan gençlere teorik eğitim süresince 25 lira, işbaşı eğitimi süresince ise günlük 38 lira 48 kuruş ücret ödeniyor. Ayrıca genel sağlık sigortaları da İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor” şeklinde konuştu.

Firmalara da destek var

Proje kapsamında istihdam yaratan firmalara da önemli avantajlar sunulduğunu belirten Başkan Çetin, “İşbaşı eğitimini başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanıyor. Ayrıca 18 ile 29 yaş arası erkekler ve tüm kadınlar için 42 ay süreyle, 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Önümüzdeki süreçte sektörden gelen talepler üzerine meslek edindirmeye yönelik iş garantili kursları açmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Davut Çetin ve Başkan Yardımcısı Mustafa İssi daha sonra okulda bulunan derslikleri gezerek, kursiyerlerin sorularını cevapladı. 

 
UMEM BECERİ’10 PROJESİ İSTANBUL KURS YÖNETİMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 19.08.2015 / İSTANBUL

 

 

UMEM Beceri’10 Projesi İstanbul Kurs Yönetimi toplantısı, 11 Ağustos 2015 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlendi. ​

İstanbul Ticaret Odası Genel Sekreter Yrd. Halil Aslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, UMEM Beceri’10 Projesi İcra Kurulu’nu temsilen TOBB Reel Sektör Araştırma Geliştirme ve Uygulama Dairesi Başkanı O. Fatih Soysal ve Teknik Komiteyi temsilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Ahmet Saygın Baban ve İŞKUR Genel Müdürlüğü’nden İrfan Saraç katıldı.

Toplantıda ayrıca Kurs Yönetimi Üyeleri, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Vahap Fırat ve UMEM Sorumlusu Nazlı Karaman, İstanbul Sanayi Odası’ndan KOBİ Şubesi Müdür Yrd. Hakan Çoban, İstanbul Ticaret Borsası’ndan Şube Müdürü Bozkurt Özserezli, İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan Gemi ve Teknik İşler Müdürü Raif Tansel Timur ve İstanbul Ticaret Odası’ndan Ferhat Altun hazır bulundu.

Toplantı gündemi doğrultusunda İstanbul’un proje performansı değerlendirilerek, yerelde yaşanan sorunlar tartışıldı. Genel durum değerlendirilmesi yapılarak, kurs ve işgücü taleplerinin değerlendirilmesi süreci, proje web sitesi ve bilgi sisteminin geliştirilmesine yönelik öneriler görüşüldü.

 

Ayrıca firmalardan alınan işgücü talepleri değerlendirilerek, farklı alanlarda kurslar açılmasına ve tanıtım faaliyetleri kapsamında TOBB tarafından gönderilen tanıtım spotlarının farklı mecralarda yayımlanmasına karar verildi.

 
UMEM BECERİ’10 PROJESİ İLE POLATLI’DA BU YILIN 6. KURSU BAŞLADI 08.09.2015 / ANKARA

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde uygulanan ve Ankara’da Polatlı Ticaret Odası’nın da destekleriyle yürütülen UMEM Beceri’10 projesi kapsamında, Polatlı’da yeni kurslar açılmaya devam ediyor.​

Proje kapsamında bu yıl 6 kurs açılan Polatlı’da geçtiğimiz gün başlayan “Aşçı Yardımcılığı” kursunun açılışına Ankara İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Sevide Erkmen, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Çevikoğlu, Polatlı İŞKUR Şube Müdürü Ali Fuat Eren, Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdüresi Devlet Kuş, eğitim verecek hocalar ve kursiyerler katıldı.

Şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Çevikoğlu; ‘’Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu olarak önem verdiğimiz UMEM Beceri’10 projesinin 6.sını ilçemizde düzenliyoruz. İs

tihdama büyük ölçüde katkı sağlayan kurslarımız sayesinde 2015 yılında 100 kişiyi iş sahibi yaptık. Hedefimiz bu sene kurslarımızın sayısını 10’a tamamlamaktır. Kursiyerler okul eğitimi süresince 25 TL, işbaşı eğitiminde ise 38,5 TL alacaklardır. Eğitim boyunca kursiyerlerin sağlık sigortaları yine program kapsamında yapılacaktır. 14 Eylül’de açılacak olan Gazaltı Kaynakçılığı kursuna yapılan başvuruları kabul etmekteyiz. İlgilenen vatandaşları odamıza bekliyoruz. Kursa katılan herkese başarılar dilerim. ‘’ dedi.

Polatlı İŞKUR Şube Müdürü Ali Fuat Eren de ‘’Polatlı Ticaret Odası’na ve Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü ve hocalarına teşekkür ediyorum. Sizler için ve Polatlı için çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Kursiyerlere tavsiyem eğer burada yer almak istiyorsanız yapacağınız işe değer verin ve öğrenmeye çalışın. Çünkü mesleksizlik gerçekten zor, her işi yaparım demekle olmaz. Dışarıdaki insanlara göre biraz daha şanslısınız. Lütfen bu işe sahip çıkın ve öğrenmeye çalışın” şeklinde konuştu.

 

Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Devlet Kuş ise “Sizlere bir amaç, bir hedef vermek için çalışıyoruz. Bunun en güzel yolu ise kişilere imkân sağlamak. Bu kursun amacı insanlara tekrar hedef sağlamak, ümit vermek, iş kazandırmak” dedi.

 

 
UMEM BECERİ'10 BİTLİS DOKUMA KURSU TAMAMLANDI 29.07.2015/BİTLİS

 

UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Bitlis ilinde 16.03.2015 tarihinde 50 kişi ile başlayan dokuma kursu tamamlandı.

Dokuma kursunu başarıyla tamamlayan  kursiyerlere Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Burhan TOPYÜZ, İŞKUR İl Müdürü Alaattin ASLAN, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Eşref ASLAN, Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanettin ELÇİ ve firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen törenle sertifikaları takdim edildi.

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 38

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom