top
logo

Sosyal Medya Hesaplarımız


BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
TOSYA'DA UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI 11.10.2015/KASTAMONU

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde ülke genelinde uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Beceri 10 projesi kapsamında ilçede düzenlenen meslek edindirme kurslarını tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle kurs bitirme belgeleri verildi.​

Mithat Boyner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenin sunuş konuşmasını yapan Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemalettin İpek, İstihdam sonunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin mesleki bilgi olduğunu söyledi.

Türkiye’de vasıfsız iş gücü fazlalığının görüldüğünü belirten İpek, ”Diğer yandan da firmalar eleman bulma sıkıntısı çekmektedir. Bu kapsamda, iş gücü piyasasında arz ve talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla, UMEM Beceri 10 Projesi başlatılmıştır. Bu proje bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir. Bu kapsamda Tosya Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan İnternational Dunnage A.Ş. Hava Yastığı Fabrikasıyla yapılan protokol ve işbirliği ile sekiz kursiyer eğitime alındı. Kursiyerlerimize UMEM Beceri 10 projesi kapsamında, ”Dikim Teknikleri” alanı ”Endüstriyel Hava Yastığı İmal İşçisi” dalında toplam 512 saatlik eğitim verilmiştir. Bu eğitimin 184 saatilik bölümü teorik eğitim, 328 saatlik bölümü ise pratik eğitim olarak verilmiştir” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, ”Küresel krizlerin ekonomimiz üzerindeki etkilerini azaltmak ve istihdam yaratma kapasitesi arttırmak amacı ve işsizlik oranlarına karşı 2009’un ikinci yarısında İŞKUR’un mesleki eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve 200 bin işsize düzenlenecek beceri geliştirme kursları vasıtasıyla mesleki eğitim verilmesi hedeflenmiştir” dedi.

Özellikle sanayiye yönelik alanlarda eğitim ortamının yetersizliği, eğitim içeriklerinin güncel olmaması ve hangi alanlarda eğitime ihtiyaç olduğunun belirlenmesi gibi sorunların ortaya çıktığını Belirten Pullu, konuşmasında şunları kaydetti:

”Bu nedenle, sürekli gelişen ve kendini yenileyen teknolojiye uygun eğitim alanları oluşturmak, işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak ve işsizlerimizin daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde bu proje başlatılmıştır. Bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan proje Beceri 10 sloganıyla yürütülmektedir. Bu kapsamda, ilçemizde ilk defa düzenlenen 512 saatlik eğitim sonucunda yapılan sınavı kazanan 8 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. Kursiyerlerimiz yorucu bir süreci geride bırakarak sertifikalarını almaya hak kazandılar. Kursa katılan 8 arkadaşımız da iş başı yaptı. Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Son olarak konuşan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Adil Levent Baş,”Bir eleman bir firmaya iş başvurusuna gittiği zaman ne iş olsa yaparım der. Biz artık ben ne iş olsa yaparım konusunu değiştirip, ben şu meslekte uzmanım diyerek nitelikli bir vasıfla firmalarda çalışmasını istiyoruz.” dedi.

Düzenlenen törene, Kastamonu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Azmi Sönmez, Kastamonu İŞKUR Müdür Yardımcısı Halil Tekin, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Adil Levent Baş, Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat Gül ve Eyüp Gür, Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Necati Abacı, Hava Yastığı Fabrika Müdürü Sevda Akdal ve okul müdürleri katıldı.

Protokol üyeleri tarafından kursiyerlere belgelerinin takdimi ile tören sona erdi.

 
UMEM BECERİ’10 PROJESİ TEKNİK KOMİTE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 29.10.2015 / ANKARA

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde uygulanan UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Teknik Komite toplantısı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.​

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Kurs yönetimi toplantısında, UMEM Beceri’10 kurslarının e-yaygın otomasyon sistemine girilmesi ve ISCO 08 meslek kodlarının FOET eğitim kodları ile uyumlaştırılması için yapılması gereken çalışmalar ele alındı. Ayrıca illerin kurs ve kursiyer sayılarını da içeren genel performansı tartışıldı.

Toplantı sonunda, bir sonraki hafta gerçekleştirilecek Teknik Komite toplantısına kadar, e-yaygın otomasyon sistemine giriş için mesleki ve teknik eğitim veren okullara ve Kurs Yönetimlerine şifre tahsis edilmesine ve eğitim programının modüller bazında seçilerek oluşturulması çalışmalarının tamamlanmasına karar verildi.

Ayrıca; UMEM web sitesine, UMEM belge sorgulama ve istihdam sorgulama gibi özelliklerin eklenmesi, kurslarda görev alan öğretmenlere, MYK sınav ve belgelendirme süreçleri, ulusal meslek standartları ve yeterlilikleri hakkında bilgi verilmesi, 12 NUTS-I bölgesinde bölgesel toplantılar yapılması ve UMEM tanıtım spotlarının yaygınlaştırılması hususları da görüşüldü.

 

 
KUMLUCA’DA UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI 23.10.2015 /ANKARA

 

Kumluca’da UMEM Beceri 10 Projesi kapsamında “Muhasebe Yardımcı Elemanı” eğitimini tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. 4 Nisan’da başlayan “Muhasebe Yardımcı Elemanı” kursu 6 Ağustos’ta tamamlandı. %50 istihdam garantisi olan kursu tamamlayan kursiyerler işe başladı. ​

Kumluca Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde (METEM) düzenlenen törene Kumluca Kaymakamı Dr. Polat Kara, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kumluca Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Kumluca SGK Müdürü Meltem Dilekcan, METEM Müdürü Ahmet Kiraz, muhasebeciler ve kursiyerler katıldı.

Tören açılışında konuşan METEM Müdürü Ahmet Kiraz, “Törenimize katılarak bizleri ve kursiyerlerimize destek olan tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum. Kursiyerlerimiz yorucu bir süreci geride bırakarak sertifikalarını almaya hak kazandılar. Aralarında 11 arkadaşımız iş başı yaptı. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. UMEM Beceri 10 kursları büyük ilgi görüyor. Proje kapsamında halen “Zayıf Akım Tesisatçısı” kursumuz da devam ediyor” dedi. Törenin ardından katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

UMEM Beceri’10 projesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB ETÜ işbirliğinde uygulanıyor.

 

 
UMEM BECERİ’10 KAPSAMINDA IĞDIR’DA KURS AÇILAN İŞYERLERİNE ZİYARET 23.10.2015 /IĞDIR

 

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası, Iğdır Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Iğdır İl İstihdam ve Yürütme Kurulu (İİME) tarafından kurs açılan ve tamamlanan firmalar ziyaret edildi. ​

UMEM Beceri’10 projesi ile ilgili memnuniyet durumlarının tespiti için yapılan ziyaretlerde projenin işverenler için çok rahat uygulanabilir olduğu ancak proje süresinin uzatılması ve günlük kursiyer ücretlerinin artırılmasının projenin başarısını artıracağı bildirildi.

 

Iğdır’da UMEM Beceri’10 projesi kapsamında kurs alan kursiyerlerin neredeyse tamamı Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından istihdam edildi. Önümüzdeki dönemde de Satıcı (Perakende Ticaret) ve Kaynakçı alanları başta olmak üzere farklı alanlarda kurslar açılmaya devam edecek.

 
AĞUSTOS AYINDA AÇILAN UMEM MESLEK EDİNDİRME KURSLARIYLA 1.500 KİŞİ MESLEK EDİNECEK VE İŞ SAHİBİ OLACAK 28.09.2015 / ANKARA

 

UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Ağustos 2015’te açılan 107 kurs vasıtasıyla yaklaşık 1.500 kişi meslek edinecek ve kurslar sonunda başarılı olanlar işe yerleştirilecek.​

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle yerelde oda ve borsaların desteğiyle sürdürülen UMEM Beceri’10 projesi ile Ağustos ayında 1.500 kişi altın bilezik sahibi olacak.

Ağustos’ta en fazla kurs açan iller 16 kurs ile Bursa ve 15 kurs ile Şanlıurfa. Bu illeri Çorum ve Adana izledi. Bingöl’de “Makineci (Dikiş)”, Kilis’te “Mobilya Ustası, Ahşap” , Iğdır’da “Çay Paketleme Makinesi Operatörü”, “Kaynakçı (Oksijen Ve Elektrik)” ve “Salça Ve İştah Açıcı Maddeler Hazırlama İşçisi” kursları olmak üzere farklı alanlarda kurslar açıldı.

 

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 39

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom