top
logo

Başarı Hikayeleri

Sosyal paylaşım

 


feed-image RSS Besleme
BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
UMEM Projesiyle Kayseri’de işsiz gençler iş sahibi oldu

Kayseri Ticaret Odası tarafından organize edilen ve UMEM Beceri’10 projesi kapsamında düzenlenen kurs programında başarılı olan kursiyerler, Kayseri Ticaret Odası üyesi Sigorta Acentesi işverenler tarafından istihdam edildi.​

Devamı...
 
Diyarbakır Kurs Yönetimi, UMEM Kurs Taleplerini Değerlendirdi

UMEM Beceri’10 Diyarbakır Kurs Yönetimi Toplantısı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Devamı...
 
UMEM Beceri’10 Kumluca ve Finike’de de İşsizliğe Çözüm Oluyor

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen UMEM Beceri 10 projesinin Kumluca ve Finike’de de gençleri meslek ve iş sahibi yaptığını kaydetti.


Mesleksiz ve işsiz gençlere meslek ve iş sunan, diğer taraftan kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyan işletmelere eleman sağlayan UMEM Beceri 10 Projesinin yalnızca Antalya’da değil, ilçelerde de tüm hızı ile devam ediyor.

Bu kapsamda Kumluca’da Nisan ayında başlayan ve teorik eğitimleri devam eden Aşçı kursundan sonra Temmuz ayında Finike’de başlayan Düz Dikiş Makineci kursu daha fazla gencimize iş imkanı sağlayacak” dedi.

Daha çok il ve ilçeye meslek edindirme kursu açılacak

Haziran ayında imzalanan yeni protokol ile Beceri 10 projesinden daha çok gencin yararlanmasının önünün açıldığını kaydeden Başkan Budak: “yenilenen protokol ile Türkiye’nin tamamında bulunan meslek liselerinde, üniversitelerde ve TOBB’a bağlı oda/borsalar tarafından kurulan eğitim merkezlerinde sanayi, hizmet, tarım ve sigortacılık sektörlerinde mesleki eğitim kursları açılabilecek. Böylece daha çok il ve ilçede meslek edindirme kursları açma imkânına kavuşulacak.” dedi.

Projenin gençlere meslek ve iş kazandırmasının yanı sıra işveren ve projeden yararlanan gençlere önemli avantajlar sağladığını belirten Başkan Budak ;

Firmalar 4,5 yıla varan istihdam teşviklerinden faydalanıyor

“Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar önemli teşviklerden faydalanıyorlar. 18 - 29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmalar için 4,5 yıl, 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmalar için 3,5 yıla varan süreyle “Sigorta Primi İşveren Payı” ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanıyor.

Kursiyerlere günlük 25 TL ve Genel Sağlık Sigortası

UMEM Beceri’10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler meslek edinirken, teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 TL harçlık alacaklar. Ayrıca kursiyerlere kurs süresince “Genel Sağlık Sigortası” yaptırılıyor” dedi.

İş garantili meslek edindirme kursu

Eğitimleri tamamlayanların gençlerin neredeyse tamamı meslek sahibi olarak istihdam edildiğini kaydeden Başkan Budak “Bugüne kadar Antalya’da 65 farklı konuda kurs açtık ve gençlerimizi meslek sahibi yaptık. Bu eğitimlere katılan yaklaşık 1000 kursiyerin % 90’ı ATSO üyesi firmalarda istihdam edildi. Beceri 10 projesi adeta iş garantili meslek edindirme kursu gibi” dedi.

Kumluca TSO Başkanı Günay’dan Beceri 10 ‘a tam destek

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay ise projenin Kumluca ve Finike’de de uygulanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek “UMEM Beceri 10 Projesi’nin ekonomideki sorunların doğru tespit edilip değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkmış, başarılı ve arkasında güçlü bir ekibin olduğu bir projedir. Gençlerimizin ihtiyaç olan sektörlere doğru bir şekilde ve yeterlilik sahibi eleman olarak kazandırılmasını sağlayan bu projeyi hizmet verdiğimiz Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde biz de destekliyoruz. KUTSO adına bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölgemizde yapacağı projeleri ilerleyen dönemde de desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

UMEM Beceri 10 projesine ilişkin detaylı bilgi ve eleman ihtiyacı için www.beceri10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan ya da doğrudan ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü’ne başvuru ile alınabiliyor.

 

 

 
Kırıkkale’de UMEM Projesi kapsamında sigortacılık kursları başladı

8 Mayıs 2014 tarihinde yenilenen UMEM projesi protokolü kapsamında, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi girişimleriyle 16 kişilik Acente Teknik Personeli kursu başladı.​

Devamı...
 
Rize’de UMEM kursları devam ediyor

UMEM Beceri’10 Projesi Rize Kurs Yönetimi, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde toplandı. Rize Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İŞKUR ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü temsilcileri ve Pazar Ticaret ve Sanayi Odası, Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası ve Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterleri katıldı.

Devamı...
 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 21

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom