top
logo

Başarı Hikayeleri

Sosyal paylaşım

 


feed-image RSS Besleme
BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
FATSO UMEM Projesi Kapsamında Vasıflı Elemanlar Yetiştirmeye Devam Ediyor


Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından UMEM Beceri’10 projesi kapsamında düzenlenen 9’ncu “Dikiş Makinesi Operatörü” kursundan mezun olan kursiyerler törenle sertifikalarını aldılar.

 


Fatsa Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen sertifika törenine, Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Yücetepe, İş Kurumu Ordu İl Müdürü İsa Kaymak, ESOB Başkanı Aydın Bostancıoğlu, FATSO Başkanı Tayfun Karataş, FAGİAD Başkanı Serkan Erdik, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Fatsa Giyim Eşyaları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cemal Paşalıoğlu, Fatsa Madeni Eşya Sanatkârlar Başkanı Ayhan Baş ve çok sayıda vatandaş katıldı. 9. “Dikiş Makinesi Operatörü Kursu” sertifika töreninde bir konuşma yapan kursiyer Tuğba Keskin, “Kurs, benim gelecekle ilgili meslek kaygılarımın başladığı dönemde açıldı. Kurs dönemimde temel eğitim aldıktan sonra yaklaşık 3,5 yıldır çalışmış olduğum “Fatsa EKİP” Tekstil’de kendimi geliştirme imkânı buldum. Artık geleceğe güvenle bakıyorum” diye konuştu.

 

İnsana olan yatırımın her şeyden daha önemli olduğuna dikkat çeken Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, “Açıkçası az önce yapılan konuşmaları dinlerken ve slayt gösteriminde resimlere bakarken zaman zaman duygularıma hakim olamadım. Şunu bilmek lazım ki, programda da ifade etmiştim. Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” diyor. Çok büyük hizmetler yapmak tabi ki, çok önemli; ama en büyük yatırımın insana olduğunu ta o dönemde ifade edilmiş. Eğer bizler insana olan yatırımı daha da arttırırsak, insana olan inancımızı daha da arttırırsak, ülkenin kalkınması da, büyümesi de aynı hızda olacak” şeklinde konuştu. Başkan Karataş konuşmasının ardından Fatsa’ya ve Fatsa Belediyesine vermiş olduğu üstün hizmetlerinden dolayı Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Yücetepe’ye hediye takdim etti.

 

Türkiye’de ki işsizliğin sürekli olarak düştüğünü söyleyen İş Kurumu Ordu İl Müdürü İsa Kaymak, “Bölgemizde böyle takdire şayan çalışmaların yapılması çok onur ve gurur verici. İstihdamın oluşmasında en büyük pay işverenlerdir” şeklinde konuştu.

 

Program, yapılan konuşmaların ardından protokol üyelerinin kursiyerlere sertifika vermesi ve Halk Oyunu Ekibi’nin birbirinden güzel sergilediği halk oyunlarıyla sona erdi.

 

 
Antalya’da Sigortacılık Kursu Sertifika Töreni düzenlendi

UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında Antalya’da açılan “Bireysel Emeklilik Aracısı”, “Acente Teknik Personeli” ve “Overlok Makineci” kurslarını başarıyla bitiren katılımcılara sertifikaları, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak’ın katıldığı törenle verildi.​

Devamı...
 
Samsun'da İstihdamda Örnek Çalışma

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun İŞKUR İl Müdürlüğü, Türkiye'de örnek bir çalışmaya imza attı. UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında işverenlerle tek tek görüşülerek, nitelikli eleman ihtiyacının envanteri çıkartılacak. Tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda UMEM Beceri’10 kursları açılacak.


TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Murzioğlu, işveren ile iş arayan arasında köprü olacaklarını söyledi. İŞKUR ile birlikte yürütülecek projeyi çok önemsediklerini belirten Murzioğlu, "İŞKUR'la kalifiyeli eleman sorununun çözümü noktasında Türkiye'de örnek olabilecek güzel bir işbirliğine imza attık. Proje kapsamında ilk etapta imalat ve hizmet sektöründe belirlenecek firmalarla birebir anket çalışması yapılarak hangi mesleklerde eleman ihtiyacı var o belirlenecek. Daha sonra ise gerekli tüm imkânlar sağlanarak kurs düzenleyeceğiz. Böylelikle hem vasıfsız işçileri, meslek sahibi yapmış olacağız hem de işverenin ihtiyacını da karşılamış olacağız. Daha sonra ise projeyi il geneline yayacağız. Böylelikle Samsunlu işverenlerimizin büyük bir sorununu da çözmüş olacağız" diye konuştu.

İki kurumun ortaklaşa yapacağı çalışmada, ilk etapta imalat ve hizmet sektöründe belirlenecek firmalarla, birebir görüşülerek aradığı nitelikli eleman ihtiyaç talepleri alınacak. Daha sonra ise, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM) kurslarıyla nitelikli eleman yetiştirilerek, işverenin talebi karşılanacak.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantı ile yapılacak olan çalışmanın detayları görüşüldü. Düzenlenen toplantının ardından konuşan TOBBYönetim Kurulu Üyesi Murzioğlu, işverenin nitelikli eleman bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşadığını belirterek, "Yani işveren işçi arıyor ancak bulamıyor. İşverenlerimizin çoğu bunun sebebi olarak da mesleki nitelik ve beceri eksikliğini belirtiyorlar. Her işverenin nitelikli çalışana ihtiyacı var. Yani Türkiye'nin temel sorunu mesleksizlik sorunudur" dedi.

 
Kütahya’da Sertifika Töreni Yapıldı

Kütahya İŞKUR İl Müdürlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ile MARTUR A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 kurslarına katılıp başarı gösteren kursiyerler için yapılan sertifika töreni, Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz´ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Devamı...
 
Aydın Didim’de Sertifika Töreni Heyecanı

Didim Ticaret Odası, Aydın Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüğü ve Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle UMEM Beceri’10 projesi kapsamında açılan kurslardan başarılı olan kursiyerlere ve Mesleki Eğitim Merkezi'nde farklı alanlarda başarılı olup kalfalık belgesi almaya hak kazananlar için belge töreni düzenlendi.

Devamı...
 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 20

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom