top
logo

Sosyal Medya Hesaplarımız


BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
UMEM BECERİ'10 BİTLİS DOKUMA KURSU TAMAMLANDI 29.07.2015/BİTLİS

 

UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Bitlis ilinde 16.03.2015 tarihinde 50 kişi ile başlayan dokuma kursu tamamlandı.

Dokuma kursunu başarıyla tamamlayan  kursiyerlere Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Burhan TOPYÜZ, İŞKUR İl Müdürü Alaattin ASLAN, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Eşref ASLAN, Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanettin ELÇİ ve firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen törenle sertifikaları takdim edildi.

 
UMEM BECERİ’10 MUHASEBE YARDIMCISI KURSU MESLEK VE İŞ SAHİBİ YAPIYOR 24.07.2015/ ANTALYA

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut ÇETİN, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen UMEM Beceri 10 projesinin 50 işsiz genci daha Muhasebe Yardımcısı mesleğinde iş sahibi yapacağını kaydetti.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında mesleksiz gençlerin istihdamını sağlamak amacıyla, sektörlerden gelen talepler doğrultusunda “iş garantili” kurslar açmayı sürdüklerini bildirdi. Başkan Davut Çetin, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın talebi ve işbirliği ile açılan “Muhasebe Yardımcısı” meslek kursunun 6 Temmuz Pazartesi günü 50 işsiz gencin katılımı ile Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda başladığını belirtti.

Beceri 10 Projesi hakkında da bilgi veren Başkan Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

Meslek öğretirken teorik eğitimlerde 25 TL, işbaşı eğitimlerde 38,48 TL ücret ödeniyor

“Beceri’10 Projesi kapsamında meslek ve iş sahibi olmayan gençlerimizi sektörler tarafından talep edilen alanlarda mesleki bilgi ile donatıyoruz. Meslek kursları teorik ve işbaşı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Yetiştirilmek üzere kurslara katılan gençlere teorik eğitim süresince 25 TL, işbaşı eğitimi süresince ise günlük 38,48 TL ücret ödeniyor. Ayrıca genel sağlık sigortaları da İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor.

Şirketlere de destek var

Proje kapsamında istihdam yaratan firmalara da önemli avantajlar sunuluyor. İşbaşı eğitimini başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanıyor. Ayrıca 18-29 yaş arası erkekler ve tüm kadınlar için 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay (2,5 yıl) süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Önümüzdeki süreçte sektörden gelen talepler üzerine meslek edindirmeye yönelik iş garantili kursları açmaya devam edeceğiz.

Muhasebe Yardımcısı kursunun açılmasında destek olan Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na, Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ederim.

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı KÜÇÜKERCİYES’den UMEM Beceri 10’a tam destek

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Tevfik Fikret KÜÇÜKERCİYES ise projenin Mali Müşavirler Odası ile işbirliği içinde uygulanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek “UMEM Beceri 10 Projesi’nin ekonomideki sorunların doğru tespit edilip değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkmış, başarılı ve arkasında güçlü bir ekibin olduğu bir projedir. Muhasebe Yardımcısı kursu sayesinde iş yerlerimizin personel ihtiyacını karşılamakla kalmayacak mesleğimize katkı sağlayacak işsiz gençlerimizi vasıflı bireyler olarak yetişmelerini sağlayacağız. Toplumsal konulara ilgili bir kuşağın yetişmesinde üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz. Yalnızca mevzuatı bilen değil toplumsal olaylara müdahil olan ve topluma yön veren bireylerin yetişmesinde dün olduğu gibi bugünde katkı sunmaya devam edeceğiz. Yarınları bugünden şekillendireceğiz. Bizler yarınımızı nasıl görmek istiyorsak yardımcı muhasebe personelimizi de mesleğimizin etik değerlerine uygun bir şekilde yetiştireceğiz. Antalya Mali Müşavirler Odası ve Tesmer Şubesi olarak bu projede bizden desteklerini esirgemeyen; Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum.” dedi.

 

UMEM Beceri 10 projesine ilişkin detaylı bilgi ve eleman ihtiyacı için www.beceri10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan ya da doğrudan ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü’nden bilgi alınabiliyor.

 
UMEM BECERİ’10 PROJESİYLE AYDIN’DA KURSLARINI BİTİREN KURSİYERLER KAYNAKÇI OLARAK İŞBAŞI YAPTI 22.06.2015/ AYDIN

 

Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Aydın Sanayi Odası, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve OKT firması işbirliğinde işsiz gençlerin ve vatandaşların mesleki eğitim ile istihdam edilmelerini sağlayan UMEM Projesi Beceri 10 kursu kapsamında 30 Nisan – 11 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenen eğitimleri tamamlayıp sertifika alan kursiyerler OKT´de istihdam edildi.

Kursa başlamadan önce hiç kaynak deneyimi olmayan kursiyerler, UMEM projesi kapsamında uzman eğitmenler eşliğinde önce meslek eğitimini tamamladı. Gazaltı kaynak konusunda el becerisini kazanan kursiyerler, deneyimli personeller ile uygulamalı olarak eğitimlerine devam etti. Eğitimin sonunda kurs değerlendirme komisyonunda bulunan kurs eğitmenleri kursiyerlerin çalışmalarını inceledi. Programda yapılan uygulama sınavı ile  kursiyerlerin kaynak çalışmaları değerlendirildi. Kursu başarı ile geçen kursiyerler, gazaltı ve alüminyum kaynak alanlarında işbaşı yaptı.

UMEM projesinin Aydın´ın istihdamına ve ekonomik kalkınmasına önemli derecede katkı sağladığını ifade eden AYSO Genel Sekreteri Kerem Öden, “UMEM, kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğinde hayata geçirilen çok önemli bir istihdam projesidir.  Bugün mesleki eğitimlerini başarı ile tamamlayan arkadaşlarımızı istihdama kazandırdık. Yakın zaman içerisinde kursiyerlerimizin ustalık seviyesine çıkacağına inanıyoruz.” dedi.

 

UMEM Projesi mesleki eğitimlerinin sanayi sektörünün nitelikli personel ihtiyacının karşılanmasında çok önemli rol oynadığını belirten OKT Genel Müdürü Hakan Maraş, “OKT olarak proje haricinde 50 kişiyi daha fabrikalarımızda hemen istihdam edeceğiz.  Başvuruları almaya başladık. Gerek deneyimli personel alarak gerekse de meslek edinmek isteyen gençlerimize kurslar açarak fabrikalarımızda istihdamlarını sağlayacağız. Yakın gelecekte de iş imkanları sunmaya devam edeceğiz. UMEM Projesi mesleki eğitime sahip gençlerimizi şirketimize kazandırmada inanılmaz derecede destek oluyor. Bu tip projelerin yaygınlaştırılmasını umut ediyor, fabrikamızda işbaşı yapan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

 
TARSUS’TA UMEM BECERİ’10 PROJESİ TANITIMLARI DEVAM EDİYOR 22.06.2015/ MERSİN

Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı  Kaplan Kiltaş, Tarsus Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı aynı zamanda Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili  Alper Deniz, Tarsus Tuhafiyeciler ve Zücaciyeler Odası Başkanı Hüseyin Özkır ile Tarsu Alışveriş Merkezi Müdürü Serkan Topaloğlu’nu makamlarında ziyaret eden Tarsus Ticaret Sanayi Odası Genel Sekreteri Ali Ukav ve İŞKUR Tarsus Şube Müdürü Kürşat Dal, UMEM Beceri 10 projesinin işverene sağladığı avantajları anlattı.

Ukav ve Dal, UMEM Beceri Projesine ilişkin şu bilgileri verdiler:

“İstediğiniz eleman nitelikli olarak yetiştirin ücretini ve SGK işveren payını İŞKUR olarak biz karşılayalım. İŞKUR’dan işverenlerimize yönelik eğitim, istihdam ve teşvik kapsamlı bir proje: UMEM Beceri’10

Türkiye’nin en büyük meslek edindirme projesi olan UMEM Beceri’10 projesi ile sizlerden alınan işgücü talepleri doğrultusunda eleman yetiştirme (EĞİTİM), yetişen elemanların EN AZ %50’sinin işyerinizde istihdam edilmesi, (İSTİHDAM), İstihdam edilen elemanların SGK işveren priminin İŞKUR tarafından ödenmesi (TEŞVİK) sağlanmaktadır.

Proje nitelikli eleman kazanmanın yanı sıra işverenlere maddi yönden de olanaklar sunmaktadır.

Proje süresince yetiştirilen elemanların ücretini, genel sağlık sigortasını ve iş kazası meslek hastalığı primini İŞKUR karşılıyor. Bugün asgari ücretli bir işçinin işverene maliyetinin 1.500TL olduğunu düşünürsek program boyunca her bir işçi başına işverenlerin aylık 1.500TL tasarrufu olmaktadır.

İşe alınan kursiyerin son 6 ay işsiz olması ve işverenin son 6 aylık çalışan sayısına ilave olması halinde 24 ay ile 54 ay arasında SGK işveren payından muafiyet sağlamaktadır. Bu da ayda 1 işçi için yaklaşık 240TL olmak üzere, proje süresince sağlanan desteğin dışında toplamda ilave olarak 2.440TL ile 12.960TL arasında tasarruf getirmektedir.

Tüm işverenlerimizi eğitim, istihdam ve teşvik üçlüsünü bir arada sağlayan UMEM Beceri’10 programlarından yararlanmaya davet ediyoruz."

 
UMEM BECERİ’10 PROJESİYLE TURİZM SEKTÖRÜNDE İŞBAŞI YAPTILAR 22.06.2015/AYDIN

 

Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kuşadası Halk Eğitim Merkezi, Kuşadası Ticaret Odası ve Korumar Hotel de Luxe işbirliği ile düzenlenen, UMEM Projesi kapsamındaki "Kat Hizmetleri" kursunu bitiren kursiyerler istihdam edildi.

Korumar Hotel de Luxe İnsan Kaynakları Müdürü Yusuf Şavlukbaş, "Her yıl ilgili kurumlar ile işbirliği içerisinde benzeri kursları düzenliyoruz. Bu sayede bölge ve ülke turizmine, mesleki eğitimini ve sertifikasını almış nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanmasında katkı sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

İlgili kurumlarla nitelikli işgücü yetiştirilmesi ve istihdamın arttırılması konularında uzun yıllara dayalı bir işbirliği içerisinde olduklarını belirten Şavlukbaş, bu projelerin hayata geçirilmesinde en büyük pay sahibi olan Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kuşadası Halk Eğitim Merkezi ve Kuşadası Ticaret Odası Yetkililerine de ayrıca teşekkür ettiklerini belirtti.

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 37

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom