top
logo


BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
ARALIK AYINDA EN FAZLA UMEM KURSU ŞANLIURFA’DA AÇILDI 18.01.2016 / ANKARA

 

UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Aralık 2015’te açılan 143 kurs vasıtasıyla 2385 kişi meslek edinecek ve kurslar sonunda başarılı olanlar işe yerleştirilecek.​

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle yerelde oda ve borsaların desteğiyle sürdürülen UMEM Beceri’10 projesi ile Aralık ayında 2385 kişi altın bilezik sahibi olmak için kurslara katıldı.

Aralık ayında Şanlıurfa’da 28 kurs, İzmir’de 15 kurs, Sakarya’da 11 kurs açıldı. Diyarbakır’da açılan UMEM kursuyla tabaka ofset baskı operatörü, Gümüşhane’de overlokçu, Iğdır’da kasiyer ve kaynakçı, Muş’ta konfeksiyon kesimcisi yetiştirilecek.

Bilindiği gibi kurs süresince kursiyerlere günlük cep harçlığı verilmekte; UMEM kursunu bitiren kursiyerleri istihdam eden işverenlere de ayrıca destek uygulanmaktadır.

 

 

 
KASTOMONU'DA UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI 17.12.2015 / KASTOMONU

 

Umem (Uzmanlaştırılmış Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi) Sertifika Töreni Ve Basın Bildirisi Proğramına Valimiz Sayın Şehmus Günaydın, Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş, Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Selçuk Arslan, İşkur İl Müdürü Sayın Adnan Arslan Ve İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz Bahçacıoğlu, Kurum Müdürlerimiz, Meslek Kuruluşlarımızın Başkanları, Meclis Üyelerimiz, İşletmelerimizin Değerli Temsilcileri Ve Basın Mensuplarının Katılımları İle Gerçekleşti. Programda Nitelikli Eleman Önemine Vurgu Yapılırken Tören Sonunda Umem Tarafından Teorik Ve Uygulamalı Eğitim Verilen Kursiyerlere Sertifikaları Verildi.

 
UMEM BECERİ'10 PROJESİ POLATLI’DA 8.GRUP EĞİTİMLERİNE BAŞLADI 26.11.2015 POLATLI/ANKARA

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen proje kapsamında 8. grup eğitimleri Polatlı Huzurevi Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde başladı.​

 

Açılış toplantısı, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Barış, Okul Müdürü Hüseyin Üstüntaş, Polatlı Belediyesi ARGE-İstihdam Merkezi Sorumlusu Doğan Yumuşak, Eğitmen Uğur Balcı’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

PTO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Barış, ‘’Bilhassa sanayi sektöründeki eğitim ortamının olmaması ve diğer sektörlerdeki eğitim eksikliği sebebiyle ortaya çıkan UMEM Beceri'10 projesi kendini yenileyen ve sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurup eğitim ortamı oluşturmayı amaçlar. Bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan projede hem işveren hemde çalışan kazançlı çıkar. İşveren nitelikli eleman sahibi olur ve çalışanda bir meslek dalında vasıflı olur.’’ dedi.

 

Barış, ‘’ Bir vatandaşımız iş başvurusu için bir firmaya gittiğinde ne iş olsa yaparım diyor. İşte UMEM Beceri'10 eğitimleri sayesinde vatandaşlarımız bir meslek dalında uzman oluyor. Artık ne iş olursa yaparım değil ben şu konuda uzmanım diyerek nitelikli iş sahibi oluyor. Aynı zamanda istihdam yapan firmalar için, 18 ile 29 yaş arası erkekler ve tüm kadınlar için 42 ay süreyle, 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. İlçemizde de odamızın meslek komitelerinin taleplerine göre farklı sektörlerde kursları açıyoruz. Bu açtığımız kurs ilçemizdeki sekizinci kursumuz olacak. Önümüzdeki günlerde de Mobilya Elemanı kursunu açacağız. Satış Görevlisi kursuna katılan arkadaşlara başarılar diliyorum. Önümüzdeki süreçte sektörden gelen talepler üzerine meslek edindirmeye yönelik iş garantili kursları açmaya devam edeceğiz ‘’ dedi.

 

UMEM Beceri'10 kurslarının önemini vurgulayan ve “Satış Görevlisi” kursuyla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hüseyin Üstüntaş ise, ‘’ UMEM Beceri'10 kursları ile kişilere imkan sağlanıyor. Hayatlarında yeni bir sayfa açılıyor. Meslek sahibi olmayan birçok vatandaşımız bu proje kapsamında meslek sahibi oluyor. ‘’ şeklinde konuştu.

 

75 gün sürecek teorik eğitimin ardından kursiyerler Polatlı Ticaret Odası üye firmalarda 3 ay boyunca staj yapacak
 
UMEM MESLEK EDİNDİRME KURSUNA KASIM AYINDA 2053 KİŞİ KATILDI 19.12.2015

UMEM Beceri’10 projesi kapsamında Kasım 2015’te açılan 137 kurs vasıtasıyla 2053 kişi meslek edinecek ve kurslar sonunda başarılı olanlar işe yerleştirilecek.​

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle yerelde oda ve borsaların desteğiyle sürdürülen UMEM Beceri’10 projesi ile Kasım ayında 2053 kişi altın bilezik sahibi olmak için kurslara katıldı.

Kasım ayında Şanlıurfa’da 29 kurs, Bursa’da 26 kurs, İzmir’de 10 kurs, Bayburt’ta 7 kurs, Ankara’da 6 kurs, Afyonkarahisar, Antalya, Eskişehir ve Tekirdağ’da 5’er kurs açıldı.

Kasım ayında; ambalajcı, aşçı, bilgisayar donanım teknisyeni, Büro yönetimi ve sekreterlik meslek elemanı, CNC freze tezgahı operatörü, çağrı merkezi görevlisi, çorap örme makinası operatörü, dekoratif elsanatı üretim elemanı, kumaş yıkama elemanı, dokuma konfeksiyon makineci, elektrik panosu montörü, forklift operatörü, hazır giyim model makineciliği teknisyeni, ısıtıcı ve pişirici ev aletleri bakım-onarımcısı, kilim dokuyucu, otomotiv boya işçisi, otomotiv kaynak işçisi, otomotiv montajcısı, plastik işlemeci, sigortacılık meslek elemanı, tatlı ustası, radyo/TV yapımcısı kursları açıldı.

Bilindiği gibi kurs süresince kursiyerlere günlük cep harçlığı veriliyor, UMEM kursunu bitiren kursiyerleri istihdam eden işverenlere de ayrıca destek uygulanıyor.

 
TOSYA'DA UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI 11.10.2015/KASTAMONU

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde ülke genelinde uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Beceri 10 projesi kapsamında ilçede düzenlenen meslek edindirme kurslarını tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle kurs bitirme belgeleri verildi.​

Mithat Boyner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenin sunuş konuşmasını yapan Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemalettin İpek, İstihdam sonunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin mesleki bilgi olduğunu söyledi.

Türkiye’de vasıfsız iş gücü fazlalığının görüldüğünü belirten İpek, ”Diğer yandan da firmalar eleman bulma sıkıntısı çekmektedir. Bu kapsamda, iş gücü piyasasında arz ve talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla, UMEM Beceri 10 Projesi başlatılmıştır. Bu proje bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir. Bu kapsamda Tosya Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan İnternational Dunnage A.Ş. Hava Yastığı Fabrikasıyla yapılan protokol ve işbirliği ile sekiz kursiyer eğitime alındı. Kursiyerlerimize UMEM Beceri 10 projesi kapsamında, ”Dikim Teknikleri” alanı ”Endüstriyel Hava Yastığı İmal İşçisi” dalında toplam 512 saatlik eğitim verilmiştir. Bu eğitimin 184 saatilik bölümü teorik eğitim, 328 saatlik bölümü ise pratik eğitim olarak verilmiştir” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, ”Küresel krizlerin ekonomimiz üzerindeki etkilerini azaltmak ve istihdam yaratma kapasitesi arttırmak amacı ve işsizlik oranlarına karşı 2009’un ikinci yarısında İŞKUR’un mesleki eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve 200 bin işsize düzenlenecek beceri geliştirme kursları vasıtasıyla mesleki eğitim verilmesi hedeflenmiştir” dedi.

Özellikle sanayiye yönelik alanlarda eğitim ortamının yetersizliği, eğitim içeriklerinin güncel olmaması ve hangi alanlarda eğitime ihtiyaç olduğunun belirlenmesi gibi sorunların ortaya çıktığını Belirten Pullu, konuşmasında şunları kaydetti:

”Bu nedenle, sürekli gelişen ve kendini yenileyen teknolojiye uygun eğitim alanları oluşturmak, işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak ve işsizlerimizin daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde bu proje başlatılmıştır. Bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan proje Beceri 10 sloganıyla yürütülmektedir. Bu kapsamda, ilçemizde ilk defa düzenlenen 512 saatlik eğitim sonucunda yapılan sınavı kazanan 8 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. Kursiyerlerimiz yorucu bir süreci geride bırakarak sertifikalarını almaya hak kazandılar. Kursa katılan 8 arkadaşımız da iş başı yaptı. Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Son olarak konuşan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Adil Levent Baş,”Bir eleman bir firmaya iş başvurusuna gittiği zaman ne iş olsa yaparım der. Biz artık ben ne iş olsa yaparım konusunu değiştirip, ben şu meslekte uzmanım diyerek nitelikli bir vasıfla firmalarda çalışmasını istiyoruz.” dedi.

Düzenlenen törene, Kastamonu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Azmi Sönmez, Kastamonu İŞKUR Müdür Yardımcısı Halil Tekin, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Adil Levent Baş, Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat Gül ve Eyüp Gür, Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Necati Abacı, Hava Yastığı Fabrika Müdürü Sevda Akdal ve okul müdürleri katıldı.

Protokol üyeleri tarafından kursiyerlere belgelerinin takdimi ile tören sona erdi.

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 39

Sosyal Medya Hesaplarımız


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom