top
logo

Başarı Hikayeleri

Sosyal paylaşım

 


feed-image RSS Besleme
BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
UMEM BECERİ PROJESİ'NDEN 170 BİN KİŞİ YARARLANDI /18 Aralık 2014

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri'10 Projesi" ile 2009'dan bugüne kadar 170 binden fazla kişinin yararlandığını ve 235 milyon lira kaynak harcandığını bildirdi.
Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UMEM Beceri'10 Projesi ile işverenlerin nitelikli eleman bulamama sorununun çözüldüğünü söyledi.
Bu projeyle aradığı elemanı bulamayan işverenin dilerse kendi iş yerinde bu elemanı yetiştireceğini belirten Bakan Çelik, dilerse de belirli bir eğitim aldıktan sonra iş yerinde işbaşı eğitim yaptırabileceğini ifade etti.
Çelik, projenin işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla 2010'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, TOBB, TOBB ETÜ ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde geliştirilen işbirliğinin ürünü olduğunu aktardı.
Projeyle özellikle sanayi, mesleki ve teknik eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin artırıldığını, ihtiyaç duyulan nitelikli işgücü talebinin de karşılandığını kaydeden Bakan Çelik, proje kapsamında sanayi, hizmet ve tarım alanlarında teorik eğitim ve işbaşı eğitiminin birlikte verildiğini dile getirdi.
"Projeden 171 bin 156 işsiz vatandaşımız yararlandı"
Çelik, "İşsizlerimizi İŞKUR tarafından finanse edilen UMEM Eğitim Programlarına katılmaya davet ediyoruz" diyerek, "Eğitime katıldığınız her gün için 25 lira cep harçlığını, iş kazası ve meslek hastalığıyla genel sağlık sigorta primlerini İŞKUR ödüyor. Bu kurslar sayesinde hiçbir harcama yapmadan üstüne bir de para alarak hem meslek öğreniliyor hem de işyerlerinde uygulama yapma fırsatı bulunuyor" ifadelerini kullandı.
İşverenlerin nitelikli eleman bulamama sorununa çözüm getirdiklerini vurgulayan Bakan Çelik, şunları söyledi:
"Bu projeyle işverenimiz sıfır maliyetle aradığı vasıfları edinmiş, nitelikli işgücüne kavuşmuş işsizimiz de meslek öğrenecek. İşverenlerimiz, bağlı olduğu oda aracılığıyla talebini İŞKUR'a iletsin ve ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücüne kavuşmak için sağlam bir adım atsın. İŞKUR'un düzenlediği ve mayıs ayının başında yenilenen protokolle projenin yeni bir ivme kazanması bekleniyor.
İşverenimizin aradığı elemanı kendi işyerinde yetiştirmesini sağlayan bu programlardan 2009'dan bugüne kadar 170 binden fazla kişi yararlandı ve bunların yüzde 60'dan fazlası işe yerleştirildi. Söz konusu programa bu zamana kadar 235 milyon lira kaynak harcandı. Ayrıca 17 bin 500'e yakın kurs programdan 105 bin 902'si erkek, 65 bin 254'ü kadın toplam 171 bin 156 işsiz vatandaşımız yararlandı. Katılanların yarısının kadın olduğu bu programdan 2014 yılının başından Kasım ayının sonuna kadar yaklaşık 48 bin kişi faydalandı."

 
GEBZE’DE UMEM BECERİ’10 ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 17 Aralık 2014

 

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın Gebze Ticaret Odası ziyaretinde UMEM Beceri’10 projesi kapsamında 2011-2014 döneminde en fazla istihdam sağlayan firmalara plaket verildi.


Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada illerde anketler yaptıklarını, Kocaeli’nde yaptıkları ankette, eğitimli ve nitelikli eleman isteği yönünde görüşler ortaya çıktığını ifade etti. Bu kapsamda TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ETÜ ve İŞKUR ile yürütülen UMEM Projesi'ni ortaya koyduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, proje hakkında bilgiler verdi.


Herhangi bir meslek dalında bir işverenin aradığı nitelikli elemanın nasıl ortaya çıktığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “İşveren olarak eleman aradığınız iş kolunu belirterek müracaat ediyorsunuz. Çağrıya çıkılıyor. Mesleği olmayan kardeşlerimize çağrı yapılıyor. İŞKUR ile beraber bu görevi yürütüyoruz. Siz başvuruda bulunduktan sonra biz mesleği olmayan kardeşlerimize çağrı yapıyoruz. Kabul edenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredat ile meslek liselerinde 3 aylık bir eğitim alıyor. 3 ay boyunca bu kardeşimiz günlük 25 TL cep harçlığı alıyor. Bunun yanında bir de sigortası var. 3 aylık eğitim bittikten sonra, işverenin yanında 3 ay da çalışıyor bu kardeşimiz. Bu sırada işverenin cebinden 1 TL ücret çıkmıyor. Bu 3 ay süresince de yine günlük 25 TL cep harçlığı ve sigorta devam ediyor. 6 ay sonunda işverenin de onayını aldığında bu kardeşimize bir sertifika veriyoruz. İşveren olarak da en büyük şikâyetiniz istihdam üzerindeki vergisel yükler. Bunda da şikâyetçi olmakta haklı mısınız? Yüzde 100 haklısınız. Çünkü bir işçimizin eline net 100 TL maaş geçiyorsa, bunun işverene maliyeti 180 TL. Dünyada bir numarayız. Devletimiz de sağ olsun, bu yüzde 18 olan işveren payının tamamını 4 buçuk yıl süreyle almıyor. Yani istihdam üzerindeki vergi yüklerinden şikayetçiyiz, karsızlıktan şikayetçiyiz zaten. İşte size hem nitelikli eleman, hem de karınızı arttıracak bir proje” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından UMEM Beceri’10 projesi kapsamında en fazla istihdam sağlayan firmalar, ödüllerini TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun elinden aldı.

En fazla istihdam sağlayan firmalar:

 

  1. Autoliv Otomotiv Emniyet
  2. Farba Otomotiv
  3. Farplas

 


 
UMEM’İN İLÇE TANITIMLARI SÜRÜYOR 18 ARALIK 2014 MUĞLA

 

 

 

 

MUTSO Marmaris Ticaret Odasında UMEM Beceri’10 Projesi tanıtma ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) başkanlığında yürütülen UMEM Beceri’10 Projesi bilgilendirme toplantısı, 17 Aralık Çarşamba günü Marmaris Ticaret Odası (MTO) üyelerinin hizmet kalitesinin artması ve personel ihtiyacının karşılanması amacıyla gerçekleştirdi. Proje kapsamında yeni bilgilerin sunulduğu toplantı MTO Meclis Salonunda düzenlenirken, toplantıya MTO’nun turizm sektöründe hizmet veren üyeleri, eğitim kurumları müdürleri Oda/Birlik başkanları katıldı.

MUTSO Eğitim Koordinatörü Seher Taner Akgün ve MTO Eğitim Sorumlusu  Eylem Miray Apak tarafından gerçekleştirilen toplantıda UMEM Projesinde 8 Mayıs 2014 tarihli yönetmelik değişikliği ile hizmet sektöründe gerçekleştirilecek eğitimlerde ihale şartının kalktığı bilgisi verildi. Marmaris’in iş ekonomisine ilişkin analizleri aktaran Eylem Miray Apak, UMEM Projesi ile Marmaris sektör ihtiyaçlarının karşılandığını, daha çok üyenin talepte bulunmasının önemli olduğuna değindi.

MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Odanın her türlü mesleki eğitim ve hizmet kalitesini artırıcı projede üyelerine destek olduğunu, bugüne kadar sektörlere yönelik açtıkları kurslarla ve hijyen eğitimleri ile toplamda 2 bin 600 kişiyi belgelendirdikleri açıkladı.

 
KOCAELİ’NDE EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN FİRMALARA ÖDÜL VERİLDİ 17 Aralık 2014 / KOCAELİ

 

 

 

 

 

Kocaeli Sanayi Odası tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Sanayi Kuruluşları Çizgiüstü Sektörel Performans Değerlendirme

Ödül Töreni”, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi.​


Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, ödül töreninin gelenek haline geldiğini, buradan müthiş pozitif enerji aldığını söyledi. UMEM Beceri’10 projesi hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, 81 il içinde UMEM projesinde en başarılı ilin Kocaeli olduğunu ifade etti.


Konuşmaların ardından UMEM Beceri’10 projesi kapsamında en fazla istihdam sağlayan firmalar, ödüllerini TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun elinden aldı.


En fazla istihdam sağlayan firmalar:  1. Ford Otosan
  2. Posco Assan
  3. Hyundai

 

 


 
TRABZON TİCARET BORSASI’NDAN 4’ÜNCÜ DÖNEM UMEM KURSU 18 ARALIK 2014

Trabzon’un en fazla istihdam sağlayan sektörlerinden olan fındıkta; kırma ve işleme fabrikalarında fındık seçme elemanı olarak çalıştırılacak bayanlar için Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB), İŞ-KUR ve Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde açtığı Fındık Seçme Elemanı Yetiştirme Kursları’nın bu yıl dördüncüsü yapıldı.

Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “UMEM BECERİ’ 10” (“Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi”) kapsamında düzenlenen kursa 25 kursiyer katıldı.

Hafta içi 5 saat olmak üzere bir ay süren teorik kurslarda; İş Güvenliği İşçi Sağlığı, İş Hayatında iletişim, Kişisel Gelişim, Gıdalarda Hijyen ve Sanitasyon ile Gıdalarda nitel ve nicel analizler gibi modülerden oluşan toplam 100 saatlik modüler eğitim programı uygulandı.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek için 2011, 2012 ve 2013 yıllarında UMEM kapsamında üç ayrı ‘Fındık Seçme Elemanı Kursu’ açtıklarını hatırlatarak “Teorik ve uygulamalı eğitim verilen kursları başarı ile tamamlayanların bir çoğu Trabzon’daki entegre fındık işleme tesislerinde istihdam edilmişlerdir. İhtiyaç duyulduğu için yeni bir kurs açmayı planladık. Önümüzdeki yıllarda da ihtiyaç olursa yeni bir kurs açabiliriz” dedi.

Köleoğlu ayrıca işletmelerin sertifikalı, eğitimli kursiyerleri çalıştırmayı tercih ettiklerine de dikkat çekerek, UMEM kurslarının bu doğrultuda işletmelere avantaj sağlayarak istihdama olumlu katkıda bulunduğunun da altını çizdi.

Eğitim programını bitiren ve sınavlarda başarılı olan kursiyerler staj sonrası fabrikalarda istihdam edildiler.

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 26

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom