top
logo

Başarı Hikayeleri

Sosyal paylaşım

 


feed-image RSS Besleme
BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
DİNAR TSO VE İŞ KUR İL MÜDÜRLÜĞÜ UMEM BECERİ’ 10 PROJESİ ÇALIŞMALARI 4 MAYIS 2015

 

DİNAR TSO VE İŞ KUR İL MÜDÜRLÜĞÜ UMEM BECERİ’ 10 PPROJESİ ÇALIŞMALARI

 

Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşbirliği ile yapılacak olan UMEM Beceri 10 Projesi ile ilgili Afyonkarahisar İş Kur il Müdürü Yrd. Yılmaz AKAR, Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Koordinatör Müd Yrd. Enver MERMER, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Süleyman ÜNSOY, DİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hakan UYAN, Meclis Başkanı Ahmet ACAR, Genel Sekreter Tansu KURT ve Odamız Üyesi Bahattin UĞUR- Uğur Makine ortak bir toplantı yaptılar. İşgücü piyasasının ihtiyacı olan nitelikte işgücünün temini için kamu ve özel sektör işbirliğini arttırmak ve eğitim istihdam bağlantısını ortaya koymak amacı ile 23.06.2010 tarihinde imzalanan protokol ile sanayi sektörüne yönelik olarak uygulanmaya başlayan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi 29.03.2012 tarihinde imzalanan ek protokolle ile hizmet ve tarım sektörlerini kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Projenin uygulama aşamasında işgücü piyasasının dinamik yapısı nedeniyle değişen koşullar, ortaya çıkan ihtiyaçlar ve yapılan mevzuat değişikliği doğrultusunda Protokollerin ve Uygulama Genelgesi revize edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda 08.05.2014 tarihinde UMEM projesi sanayi, hizmet ve tarım sektörleri uygulama protokolü imzalanarak yürürlüğü girmiştir. Yenilenen protokolle Türkiye’nin tamamında bulunan meslek liselerinde, sanayi, hizmet, tarım ve sigortacılık sektörlerinde mesleki eğitim kursları açılabilecektir. Böylelikle firmaların talep ettiği alanlarda her ilde ve ilçede iş ve meslek edindirme kursları açılabilecektir. Yine bu protokol ile tüm şahıs firmaları ve 1 çalışanı olan şirketler de UMEM projesinden eleman temin edebilecektir. UMEM Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 TL alacak, kursiyerlere kurs süresince “Genel Sağlık Sigortası” yapılacaktır. Türkiye genelinde açılan kurslar ile binlerce vatandaşımıza mesleki eğitimle birlikte iş imkânı sağlanmıştır. Odamız Üyelerinden Mesleki Eğitimini almış Personel İşe almak İsteyenlerin Odamızla görüşerek UMEM Beceri ’10 Projesi kapsamında eleman Temin edebileceklerdir.

 
POLATLI'DA UMEM BECERİ'10 KURS AÇILIŞI 29 NİSAN 2015

 

 

UMEM Beceri-10 programı kapsamında Polatlı Ticaret Odası 2015 yılında yeni kurslar açmaya devam ediyor. Şubat ayından bu yana Torna Tesviye,Bilgisayarlı Ön Muhasebe,Servis Elemanı,Yüzey Boyama Elemanı kurslarını açan PTO son olarak Nisan ayında Gaz altı kaynakçılığı kursunun açılışını Polatlı Endüstri ve Teknik Meslek Lisesinde yaptı.
20 stajyer öğrencinin yer aldığı kurs 3 ay boyunca Teorik eğitim olarak devam edecektir.Ardından Polatlı Ticaret Odası üyelerinden alınan taahhütler neticesinde iş başı eğitime tabi tutulacaktır.Bu süre boyunca günlük 25 TL alacak kursiyerlerin aynı zamanda Sağlık Sigorta primleride İşkur tarafından yatırılacaktır.
Açılışta bir konuşma yapan PTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza OVACIK; UMEM Beceri-10 projesini ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız ve üyelerimiz benimsemiş olmaktadır.Bu anlamda her koşulda bütün vatandaşlarımıza artı katkı sağlayan bu projeyi devam ettireceğiz.İş garantili meslek edindirme kurslarımız sayesinde katılımcılarımız hem meslek sahibi olacak hemde cep harçlıklarını kazanacaklardır.Bu süre zarfında bize destek veren üyelerimiz öncelikli olmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İşkur'a teşekkürlerimizi bir borç biliriz.Bugün aramızda bulunan 20 kursiyerimize başarılar diler projenin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.'' diyerek sözlerine son verdi.
Kurs Pazartesi,Çarşamba,Cuma ve Cumartesi günleri 5'er saat olmak üzere haftada 4 gün boyunca devam edecektir.

 
KUMLUCA UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI 27 NİSAN 2015

 

 

 

UMEM Beceri’10 Kapsamında gerçekleştirilen aşçılık, okuma yazma ve örtü altı sebze yetiştiriciliği kursuna katılan kursiyerlere belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Kumluca Belediyesi ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) tarafından, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR işbirliği ile açılan kursların sertifika dağıtım töreni KUTSO Sürekli Eğitim Merkezi'nde yapıldı.

Sertifika törenine Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Songur, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, İŞKUR Antalya Şube Müdürü Neva Akçayır ve İŞKUR görevlileri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Halil Başaran ve Süfya Öztürk, Ak Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Can Şavkar, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Yusuf Tekdemir ve kursiyerler katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin hayat verdiği UMEM Beceri’10 projesinin ülkemizde yetişmiş işgücü sorununa en uygun çözüm olduğunu belirten KUTSO Başkanı Günay, ”Belediyemizle birlikte açtığımız bu sürekli eğitim merkezi ile ilçemizde ve bölgemizde özellikle yaygın eğitim kurumlarından eğitim alma imkanı olamayan insanlarımıza eğitim vermeyi amaçlıyoruz. UMEM Beceri’10 gibi çözüme odaklı projelerimiz eğitim merkezimizde devam edecek” dedi.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi Nedir?

İstihdam sorunun altında yatan en önemli nedenlerden biri de ''mesleksizlik''dir. Türkiye’de vasıfsız işgücü fazlalığı olduğu görülmekte diğer yandan firmalar da kaliteli eleman bulma sıkıntısı çekmektedir.

Bu kapsamda işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi” başlatılmıştır.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi, bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında ilk etapta 19 ilde başlatılmış olup, gelinen noktada 81 ilde uygulanmaya devam etmektedir.

 
CEYHAN UMEM BECERİ'10 KURS YÖNETİMİ TOPLANDI 28 NİSAN 2015

 

 

Ceyhan UMEM Beceri’10 Kurs Yönetimi toplantısı, 21 Nisan 2015 Salı günü Ceyhan Ticaret Odası’nda düzenlendi.Ceyhan Ticaret Odası Genel Sekreteri Zafer ÖZ, İŞKUR Ceyhan Hizmet Merkezi Müdürü Levent KARATAŞ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğünü temsilen  Şube Müdür Yardımcısı Zeliha ALTINTAŞ, Ceyhan Ticaret Borsası Genel Sekreteri Mahmut ELMA, ’dan oluşan Umem Kurs Yönetiminin ilk toplantısının gündeminde UMEM projesinin işverenlere tanıtımı amacıyla Mayıs ayı içerisinde bir tanıtım toplantısı düzenlenmesi, toplantı akabinde işverenlerden ihtiyaç duydukları mesleklerde talep toplanması, Alınan talepler üzerine ise UMEM kapsamında mesleki eğitim kurslarının istihdam garantili olarak düzenlenmesi kararları alındı.


 
BANDIRMA’DA UMEM BECERİ’10 KURSLARI DEVAM EDİYOR 16 NİSAN 2015

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi kapsamında Bandırma Ticaret Odası Genel Sekreteri Serap Özdemir, İŞKUR Bandırma Hizmet Merkezi Müdürü Emrullah Narin, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ersin Öztay, Bandırma Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ertunç İşbay’dan oluşan UMEM Beceri’10 Projesi Kurs Yönetimi proje tanıtımlarının yanı sıra, gelen taleplerin değerlendirilmesi neticesinde kursların açılışlarını yapmaya başladı.​

Gönen’de faaliyet gösteren işletmelerden gelen kurs taleplerini değerlendiren ve yerinde incelemelerde bulunan Kurs Yönetimi, dokuma konfeksiyon makineci mesleğine yönelik kursun açılışını yaptı.

Kurs süresince kursiyerlerin günlük 25,-TL cep harçlığı, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ayrıca genel sağlık sigortası primleri karşılanacak.

 

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 35

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom