top
logo

Başarı Hikayeleri

Sosyal paylaşım

 


feed-image RSS Besleme
BECERİ'10-Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
UMEM BECERİ’10 PROJESİ KAPSAMINDA İZMİR’DE BAŞARILI UYGULAMALAR YAPILIYOR 27 OCAK 2015

 

 

UMEM BECERİ’10 PROJESİ KAPSAMINDA İZMİR’DE BAŞARILI UYGULAMALAR YAPILIYOR 27 OCAK 2015  /İZMİR

İstihdamın önündeki en önemli konulardan biri olan ‘mesleksizlik’ sorununu ortadan kaldırmak için hayata geçirilen Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM) bir büyük başarı hikâyesine dönüştü. Türkiye genelinde ilk eğitim merkezinin Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın koordinatörlüğünde İzmir’de hayata geçirildiği UMEM projesinde bugüne kadar 65 farklı meslek grubunda düzenlenen 250 kurstan 3 binin üzerinde kursiyer mezun oldu. Eğitim gören 830 kursiyerden 640’ının hemen iş bulduğu pastacılık eğitiminden mezun kursiyerler, Pastacılar ve Fırıncılar Derneği Başkanı Latif Doğan ile birlikte TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı ziyaret ederek, projeye verdiği destek için teşekkür etti.

81 ilden teknik eleman eğitimi

Kursiyerlerin imal ettiği ‘EBSO Logolu’ özel pastanın da kesildiği ziyarette EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, istihdama katkı sağlamak ve iş gücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarını giderecek şekilde nitelikli eleman yetiştirmeyi esas alan proje ile ilgili olarak, “Türkiye genelinde ilk UMEM eğitim merkezini biz İzmir’de kurduk. Vestel’le yapacağımız protokolle de yine bir ilki gerçekleştirerek 81 ilden teknik elemanı İzmir’de eğitmeye başlıyoruz. Belediye ile yaptığımız işbirliği kapsamında; İZULAŞ VE İZDENİZ için de kurslarımız başladı. Şimdi de; Sigortacılık sektörü ile ilgili İlimizde 15 sigorta acentesinden 20 kişilik istihdam talebi aldık. Hazine Müsteşarlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalar işbirliğiyle hazırlatılan eğitim modülüne bağlı olarak eğitimler verilecek. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’ne göre, sigorta acente teknik personel sınavına girmeden bir yıl zorunlu çalışma koşulunu UMEM eğitimi almış kişilerde aramamakta. Yani UMEM kursunu bitirenler, staj yapmadan direk sınavına girebilecek” diye konuştu.

Kendi işinin patronu olanlar var

Pastacılar ve Fırıncılar Derneği Başkanı Latif Doğan da kursiyerlerin önemli bir bölümünün eğitim gördüğü iş kolunda istihdam edildiğini, bir kısmı ise kendi işinin patronu olduğunu belirterek, “EBSO ve UMEM sayesinde, gençlerimizin önünde yeni bir ufuk açıldı. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.


 
ANKARA POLATLI’DA UMEM BECERİ’10 KURSLARI BAŞLIYOR 26 OCAK 2015

 

 

 

Polatlı Ticaret Odası’nda UMEM Beceri’10 projesi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’nın yanı sıra paydaş kurumlar olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayri Doğruel, Meslek Lisesi Müdürleri, Polatlı İŞKUR Müdürü Ali Fuat Eren ve Polatlı Ticaret Odası üyeleri ve yerelde faaliyet gösteren  esnaflar katıldı.

Bilgilendirme toplantısında bir sunum yapan Ankara Sanayi Odası İnsan Kaynakları Müdürü Dr. Mustafa Kemal Topçu proje hakkında açıklık getirdi.

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Şubat ayında startı verilecek olan UMEM Beceri’10 kursları için ilk etapta istihdam sağlayacak firmalarla görüşmeler neticesinde torna tesviye ve servis elemanı kurslarının başlatılacağını bildirdi. Proje hakkında bilgi veren Sakarya, toplam 180 gün boyunca teorik ve pratik eğitimler verileceğini ayrıca her kursiyer için günlük 25 TL harçlık yatırılacağını belirterek ve İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ve Genel Sağlık Sigortası yaptırılacağını vurguladı.

UMEM Beceri’10 projesi kapsamındaki teşviklerden de bahseden Sakarya, istihdam sağlayacak işverenlerin, kursu bitiren kursiyerleri işe aldıklarında 42 aya kadar SGK sigorta primi işveren payını ödemeyeceklerinin altını çizdi. Ayrıca işverenlerin, kendileri dahil bir sigortalısı dahi olsa projeden faydalanabileceğini söyledi.

İşveren teşvikleri nelerdir:

–Kadınları ve 18-29 yaş arası erkekleri istihdam edenlerin 4,5 yıla varan,

–30 yaş üstü erkekleri istihdam edenlerin 3,5 yıla varan süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri karşılanacaktır.

–Teşvik tüm illeri kapsamaktadır.

Kursiyerler için avantajlar nelerdir;

–Günlük 25 TL katkı

–İş Kazası ve Meslek Hastalığı ve Genel Sağlık Sigortası

 

Konu ile ilgili basına açıklama yapan Sakarya; ”UMEM kursları Polatlı’mız için bir istihdam ve ekonomik özgürlük kapısıdır. Polatlı Ticaret Odası öncülüğünde bütün yerel paydaşlarımız burada destek sağlayacaklarının sözünü vermiştir. İlçemizde çalışmak isteyen, ise ihtiyacı olan vasıflı vasıfsız, bayan erkek ayırt etmeden herkesi bu projeden yararlanmaları için davet ediyoruz” dedi.

 
İZMİR’DE UMEM BECERİ’10 PROJESİ SİGORTACILIK KURSLARI BAŞLIYOR 23 OCAK 2015

 

 

UMEM Beceri’10 Projesi İzmir Kurs Yönetimi toplantısında sigortacılık sektörü başta olmak üzere toplam 110 kişilik kurs açılmasına karar verildi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa KALYONCU başkanlığında yapılan toplantıda, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Zafer ŞENER, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Melih AĞZIBÜYÜK,  EBSO UMEM Proje  Uzmanı Levent NARİN, İzmir Ticaret Odası UMEM Proje Uzmanı Melisa KORKMAZ ve İzmir Ticaret Borsası UMEM Proje Uzmanı Kenan KESKİNKILIÇ hazır bulundu.

Toplantıda "Sigortacılık" sektörü ile ilgili 15 firmanın 20 kişilik talebi  başta olmak üzere, 1 firmanın 10 kişilik "Tekstil Makina Operatörü", 5 firmanın 20 kişilik "Elektrikçilik" ve 1 firmanın 60 kişilik "Teknik Servis Elemanı" istihdam talepleri (Toplam 110 Kişilik) onaylanarak, kurs açılmasına karar verildi.

 

 

 
RİZE UMEM KURS YÖNETİMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 23 OCAK 2015

 

 

UMEM Beceri’10 Kurs Yönetimi Toplantısı Rize TSO Genel Sekreteri ve Kurs Yönetimi Başkanı Gafur Karali Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya, Milli Eğitim Şube Müdürü Cüneyt Kamacı, Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Halime Bayraktar, İMKB Meslek Lisesi Müdürü Abdullah Çalışkan, Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Güman, Kız Meslek Lisesi Müdürü Nilgün Dülger, asan Kemal Yardımcı Denizcilik Lisesi Müdürü Metin Sandıkçı, Rize Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Kocaman, Pazar TSO Genel Sekreteri Gülbahar Çakıroğlu, Ardeşen TSO Genel Sekreteri Zeynep Dalbastı Ayata, Çayeli TSO Genel Sekreteri Osman Doğru, Rize Ekrem Orhon Tur. Otelcilik Mes. ve Tek. Lisesi Müdürü Meriyem Turgut, Rize Ekrem Orhon Tur. Otelcilik Mes. ve Tek. Lisesi Md. Yrd. Haydar Çakır, İyidere Milli Eğitim Müdürü A. Hamdi Yılmaz ve Rize TSO Kalite Yönetim Temsilcisi Hakkı Şeker’in katılımları ile gerçekleşti.

Toplantıda turizm alanında hizmet vermek üzere; 50 servis elemanı, 40 aşçı yardımcısı, 30 kat hizmetleri, 10 ön büro (resepsiyon) elemanı için okul bünyesinde kurs açılmasına karar verildi. 8 kişilik garson, 6 kişilik model makineci için de firma bünyesinde kurs açılmasına karar verilen toplantıda Sigortacılık alanında; toplam 23 kişilik sigortacılık eğitimi kurslarının okul bünyesinde açılmasına karar verildi.

 
KOCAELİ ODALAR MÜŞTEREK TOPLANTISINDA UMEM BECERİ’10 PROJESİ GÖRÜŞÜLDÜ 22 OCAK 2015

Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası’nın katılımıyla gerçekleştirilen Kocaeli Odalar 11. Müşterek Toplantısı’nın önemli gündem maddelerinden birisi de mesleki eğitim ve UMEM Beceri’10 Projesi oldu.

Proje hakkında söz alan Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu, “İşsizlik sorunu çok önemlidir. Kentimizde yüzde 19 seviyesindedir. UMEM Beceri’10 projesi kapsamında işverenlerin isteğine göre verilen kurslar sayesinde ara elemanı yetirilmeye çalışıyor. Bu güne kadar 414 kurs açılmıştır. 6 bin 114 kişi kurs görürken, 4 bin kişi iş bulmuştur. Bu konuda rekor bizdedir” şeklinde konuştu.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ ise, “Meslek liselerinin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi odalara devredilmesi gerekiyor. Meslek liseleri çok önemli noktaya gelecektir. OSB’lere verilen hakların bu sisteme geçilene kadar odalara da verilmesi gerek. Bütün meslek liselerinin devredilmesi gerekiyor” dedi. Meslek lisesi memleket meselesidir diyen Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler de “Meslek liselerinin devri konusunda herkesin görüşü alınmalıdır. Kocaeli ticaret bakımından süper ligdedir. Bunun gereğini yapmalıyız” ifadesine yer verdi.

 
« BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon »

Sayfa 1 / 30

İstihdamlar - I

En fazla istihdam sağlayan ilk 10 il

1. Kocaeli
2. Sakarya
3. İstanbul                                 4. Bursa
5. Manisa
6. Tekirdağ
7. Mersin
8. Şanlıurfa
9. Karaman
10.İzmir

* İstihdam verileri, Temmuz 2013 sonu itibariyle alınmıştır.

İstihdamlar - II

Yükselen ilk 10 il

1. Karaman
2. Bilecik
3. Bayburt                                   4. Sakarya
5. Tekirdağ
6. Kırşehir
7. Kırıkkale
8. Sinop
9. Manisa
10.Çanakkale

* Yükselen ilk 10 ilin performansı, istihdam sayısının, o ildeki işsiz sayısına bölünerek elde edilmesiyle hesaplanmıştır.

* Haziran 2013 verilerine göre hesaplanmıştır.


bottom
top

İŞSİZ ARANIYOR

Anahtar Kelimeler

İş arıyorum, meslek kursları, mesleki eğitim, meslek edindirme kursları, meslek kursu, eleman arıyorum, istihdam, istihdam teşvikleri, kurs ön başvuru, UMEM nedir?, TOBB, İŞKUR meslek kursları, Milli Eğitim Bakanlığı meslek kursları,  meslek kursları iş sahibi yapıyor

UMEM Beceri10 Bülteni

En çok okunan


bottom